پیام مدیرکل یونسکو به مناسبت سالگرد تأسیس دانشگاه جندی‌شاپور

۲۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۸:۱۲ کد : ۲۶۵۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۷۲
پیام مدیرکل یونسکو به مناسبت سالگرد تأسیس دانشگاه جندی‌شاپور

به گزارش روابط عمومی، مدیر کل یونسکو «ادری آزولای» به مناسبت سالگرد تأسیس دانشگاه جندی‌شاپور پیامی صادر نمود.

 در این پیام آمده است: از آنجا که جنگ در اذهان انسان‌ها آغاز می‌شود، دفاع از صلح نیز باید در اذهان انسان‌ها ساخته شود. این اصل اساسی، همان شعاری است که ۱۷۵۰ سال پیش، در ورودی دانشگاه جندی شاپور در ایران حک شده بود که “علم و دانش، فضیلت و خرد، از زور و شمشیر مهم‌ترند."

از زمان تأسیس این دانشگاه، پایتخت فکری امپراتوری ساسانی، مرکز اصلی تولید دانش و مجمعی جهانی برای تولید علم بوده است. این آرمانی است که ما امروزه آن را جشن می‌گیریم.

 وی افزود: در واقع، این دانشگاه نقشی اساسی در برتری تاریخی ایران در علم داشته است. در دوران باستان، ایران مرکز دستاوردهای علمی و محل انتقال دانش از چین و هند در شرق و به یونان و روم در غرب امروز بوده است. با توجه به این میراث، ایران یکی از شرکای اصلی یونسکو در دانش و علم است. این کشور میزبان هشت مرکز درجه II و یازده کرسی یونسکو در حوزه علمی است. این کشور همچنین میزبان سیزده ذخیره‌گاه زیست کره است؛ یکی از بالاترین تعداد در میان کشورهای عضو.

 همچنین در این پیام آمده است: جشن سالگرد دانشگاه جندی‌شاپور فرصتی برای گرامیداشت و ترویج میراث علمی است، میراثی که این نهاد با افتخار نمایانگر آن است. یونسکو آماده است تا از جمهوری اسلامی ایران در تلاش برای ارتقای علم و فن‌آوری، ایجاد دانش و به اشتراک‌گذاری آن حمایت کند. به این ترتیب، ما نه تنها از پیشرفت علمی، بلکه از پیشرفت همه بشریت پشتیبانی خواهیم کرد.

 لازم به ذکر است که کنفرانس بین‌المللی بزرگداشت ۱۷۵۰ سالگرد تأسیس دانشگاه جندی‌شاپور در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۹ و ۱۰ مارس ۲۰۲۱ (۱۹ و ۲۰ اسفند ۱۳۹۹) برگزار گردید و رئیس جمهور نیز پیامی به این مناسبت صادر کرد.


( ۵ )

نظر شما :